Rodzaj farby powinien być dobrany do rodzaju podłoża. Przed ostatecznym zakupem należy upewnić się jaki rodzaj tynku położony jest na powierzchnię ścian. Ponadto, przy wyborze farby powinno się kierować jej właściwościami. Farby fasadowe mają za zadanie przede wszystkim chronić elewację przed wszelkimi negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Poszczególne produkty różnią się jednak między sobą pozostałymi parametrami i możliwościami zastosowania. Dlatego też warto również zwrócić uwagę na takie właściwości, jak między innymi:
Co dalej? Po wybraniu farby, można przejść do następnego kroku, czyli przygotowania powierzchni do malowania. Obejmuje to nie tylko zabezpieczenie drzwi i okien folią malarską, lecz przede wszystkim ocenę stanu technicznego budynku i jego solidne oczyszczenie. Fasada budynku powinna być pozbawiona wszelkich pęknięć, rys, plam i wykwitów. Przed rozpoczęciem prac malarskich należy również pamiętać o odtłuszczeniu i prawidłowym zagruntowaniu podłoża.
Dokładne oczyszczenie i przygotowanie powierzchni zapewnia trwałość i estetykę, a także zapobiega wszelkim nierównościom i odpryskom. Po wykonaniu powyższych czynności można przejść do samego malowania. Powinno się to odbywać najlepiej przy średniej wilgotności powietrza oraz temperaturze nie niższej niż 5 °C i nie wyższej niż 25 °C.
Malowanie elewacji jest dość pracochłonnym i skomplikowanym przedsięwzięciem, nie tylko ze względu na wysokość przeprowadzanych prac, lecz również ich złożoność. Już sam etap przygotowywania do malowania wymaga precyzji, dokładności oraz solidności. Wszelkie prace można oczywiście wykonać samodzielnie, jednak biorąc pod uwagę ilość czynności, z którą należy się zmierzyć, malowanie elewacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Fachowcy bowiem mają dostęp nie tylko do sprawdzonych materiałów, narzędzi i sprzętu, lecz również posiadają odpowiednie kwalifikacje i umiejętności. To w efekcie zapewnia przede wszystkim bezpieczeństwo oraz odporność, trwałość i wysoką estetykę.