Dokładne i kompletne pomalowanie elewacji to gwarancja jej najlepszego wyglądu i wysokich walorów wizualnych. Wykończenie elewacji należy dokładnie zaplanować, tak pod kątem wykorzystanych farb i lakierów, jak i zastosowanych środków ich aplikowania. Dzięki ich odpowiedniemu dobraniu, malowanie elewacji przebiegnie szybko i sprawnie, a cała jej powierzchnia zostanie szczelnie pokryta. W tym artykule przybliżamy najczęściej wykorzystywane techniki i narzędzia – prezentujemy ich skuteczność, atuty oraz podpowiadamy kiedy okazują się wyborem trafionym. 

Malowanie pędzlem

To podstawowe rozwiązanie, jednak stosowane względem elewacji w ograniczonym stopniu. Duże powierzchnie mogą być problematyczne jeśli będziemy wykańczać je pędzlem. Natomiast wszelkie detale, miejsca trudno dostępne, szczegóły, krawędzie i załamania – możemy w ten sposób właśnie sposób pomalować. Warto sięgać po pędzle o zróżnicowanej wielkości oraz typie włosia. Znajdziemy zarówno warianty pozwalające na płynne i szybkie nanoszenie farby, jak i pędzle redukujące nierówności i przeciwdziałające powstawaniu smug. 

Wałki w malowaniu elewacji 

Wałki są narzędziami o lepszej efektywności i wydajności, zwłaszcza jeśli czeka nas malowanie elewacji o dużej powierzchni. W takim wypadku zastosowanie wałków skróci spodziewany czas potrzebny na sfinalizowanie prac. Wałki pozwalają nałożyć równomierną warstwę farby oraz rozprowadzić ją szybko na powierzchni. Warto wyposażyć się w wałki z kijkiem teleskopowym, którymi bez problemu pomalujemy elewację wysoką nawet na kilka metrów. Dobrze też będzie wyposażyć się w kilka typów wałków – wykonanych z syntetycznej pianki, włókien syntetycznych lub wełnianych. 

Malowanie natryskowe

Ten typ malowania jest uważany za najbardziej skuteczny i wydajny. Wykorzystuje się w tym celu pistolety emitujące natrysk, rozprowadzające farbę w sposób równomierny, także w obrębie miejsc trudno dostępnych. Zaletą wyboru tego rozwiązania jest także oszczędność – malowanie natryskowe pozwala ograniczyć zużycie farby, a tym samym wydatki ponoszone z tytułu wykańczania elewacji. Problematyczna może być jednak sama obsługa pistoletu natryskowego, który wymaga pewnej wprawy, a także przygotowania do pracy. 

Malowanie na mokro

Pokrywanie powierzchni elewacji powinno przebiegać w taki sposób, aby poszczególne pasma farby nachodziły na siebie. Dzięki temu po ukończeniu malowania, cała elewacja powinna być pozbawiona smug, a jej powierzchnia całkowicie jednorodna kolorystycznie. Technika ta wykorzystuje wałki malarskie i wymaga systematycznej, kontrolowanej pracy. 

Malowanie na sucho

W tym wypadku w czasie malowania korzysta się z ograniczonej ilości farby, w celu uzyskania specyficznego efektu wizualnego – delikatnej faktury, obecności przecieków i przenikających się smug. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się w akcentowaniu wybranych detali w architekturze budynku, a także w wykańczaniu niektórych stylów architektury, na przykład rustykalnej.