Stare, zabytkowe kamienice zachwycają swoimi detalami, ale żeby były one widoczne niezbędna jest ich regularna konserwacja. Najprostszym i stosunkowo najtańszym sposobem jest umycie – jak wygląda to w praktyce i przede wszystkim, jak dobierane są właściwe środki?
Na starówkę wybieramy się chętnie o każdej porze roku – lubimy zwiedzać przytulne zakątki ulokowane tak w nadmorskim Gdańsku, jak i wokół zamku na Wawelu czy podczas letniej wyprawy we włoskiej Toskanii. Urokliwość tych miejsc nie byłaby możliwa bez właściwej konserwacji, czyli mycia elewacji.

Po co myć elewacje kamienic?

Osadzanie się brudu na elewacjach budynków jest całkowicie naturalne. To nie tylko kurz i pył, który nanosi się od dołu, ale także grzyby, pleśnie czy porosty, które mogą osadzać się na ścianach także w wyższych partiach nanoszone przez wiatr i opady.
Choć z pewnością nadają one budynkom dość ciekawy klimat, w wielu przypadkach przyczyniają się do uszkodzenia konstrukcji budynku. Mycie elewacji kamienic jest zatem elementem konserwatorskim, który pozwala utrzymać budynek w stosunkowo dobrym stanie technicznym, ale i estetycznym.

Jakie środki stosuje się do mycia kamienic od zewnątrz?

Stare, zabytkowe kamienice oprócz elewacji posiadają wiele zdobnych elementów, które wymagają specjalnego traktowania. Nie bez powodu więc tego typu prace przeprowadza się w konsultacji z konserwatorem zabytków, który pomaga w dobraniu właściwego sprzętu, jak i środków myjących.
Środki, jak i metodę mycia kamienicy dobiera się nie tylko do elementów dekoracyjnych, ale także względem samej elewacji – duże znaczenie ma to, z czego została wykonana. Przeważnie stosuje się:

  • wodę pod wysokim ciśnieniem;
  • wodę destylowaną z użyciem szczotek.

Etapem końcowym prac jest zabezpieczenie tynków specjalną warstwą ochronną, która pozwala na zabezpieczenie elewacji przed grzybem, zabrudzeniem, ale też i grafitti.

Czyszczenie kamienic wodą pod wysokim ciśnieniem

Myjki ciśnieniowe doskonale radzą sobie z każdym rodzajem zabrudzenia. Perfekcyjnie zmywają brud, pył, zacieki, ale też i grafitti. Tą metodą można również pozbyć się grzybów i porostów, które porastają elewację budynku.
Dla myjek ciśnieniowych nie ma znaczenia także wysokość. Te ręczne przeznaczone są do stosowania do wysokości nawet 15 metrów, a w przypadku wyższych partii prace wykonuje się na specjalnym wysięgniku.
Warto mieć na uwadze, że taki rodzaj czyszczenia elewacji nie jest wskazany w przypadku ornamentów czy drewnianych okien, które wciąż są elementem zabytkowych budynków – tu z pomocą przychodzi metoda mycia z użyciem szczotek.

Jak myje się kamienice przy użyciu szczotek i wody destylowanej?

Drewniane elementy ram okiennych, jak i delikatne ornamenty, które są niewątpliwą ozdobą starych kamienic wymagają szczególnej opieki i pielęgnacji. Użycie wysokiego ciśnienia mogłoby doprowadzić do ich uszkodzenia, dlatego też wykorzystuje się tu wodę destylowaną i specjalne szczotki.
Znakomicie radzą sobie one z delikatnymi elementami, jednocześnie usuwają patynę oraz brud, który zbierał się na nich przez dłuższy czas.
Zastosowanie obu metod pozwala na szybkie i sprawne umycie ścian zewnętrznych kamienic, a tym samym na podstawową i całkiem skuteczną konserwację, która przywróci budynkom dawny blask.