Już same przygotowania do malowania wymagają przemyślenia wielu kwestii, doboru odpowiednich narzędzi, a także dokładności i solidności. Oczywiście, poszczególne prace można wykonać samodzielnie, jednak biorąc pod uwagę ich złożoność, malowanie elewacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie. Dziś odpowiadamy na jedno z najczęściej pojawiających się pytań – ile kosztuje malowanie elewacji? Sprawdź, jaki budżet przeznaczyć na to przedsięwzięcie.

Od czego zależy cena malowania elewacji?

To, co przede wszystkim wpływa na ostateczny koszt malowania elewacji to powierzchnia zewnętrznych ścian budynku, które wymagają odświeżenia. Im większa jest powierzchnia, tym analogicznie cena także będzie wyższa. Istotny jest również materiał, z jakiego wykonana została elewacja. Dlaczego?

Otóż, ma on znaczenie w przypadku wyboru farby, jak użyta ma być do malowania ścian. Nie każda farba nadaje się do nałożenia na dane podłoże. Ostateczny koszt zależny jest też od rodzaju prac związanych z przygotowaniem powierzchni ścian do pokrycia farbą. Przed rozpoczęciem malowania elewacji konieczne jest sprawdzenie stanu podłoża, naprawienie ewentualnych pęknięć oraz usunięcie osadzonych na ścianie zabrudzeń.

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Biorąc pod uwagę wymienione wyżej liczne czynniki, które wpływają na cenę malowania elewacji, nie da się jednoznacznie określić ostatecznych kosztów całego przedsięwzięcia. W zależności od powierzchni, wysokości budynku, rodzaju materiałów i prac przygotowawczych można jednak oszacować jaki budżet należy przygotować.

Przyjmuje się, że koszt malowania elewacji do 1 piętra wynosi średnio 20-32 zł za metr kwadratowy. Za prace powyżej 1 piętra trzeba doliczyć średnio 5-7 zł za m2 więcej. W tę cenę nie są wliczone wydatki związane z zakupem materiałów i pracami przygotowawczymi. Należy tu pamiętać, że podane ceny mają charakter orientacyjny. W celu uzyskania indywidualnej wyceny i szczegółowego cennika usług należy skontaktować się z wybraną firmą.

Mycie elewacji – alternatywa dla malowania – ile kosztuje?

Zabrudzona elewacja nie zawsze oznacza konieczność malowania na nowo. Często zabrudzenia, nawet te na pozór duże można usunąć przy pomocy specjalnych środków chemicznych oraz wysokociśnieniowej myjki. Szczególnie, kiedy elewacja jest w dobrym stanie technicznym. Przy odpowiednio dobranych środkach chemicznych wyspecjalizowana firma jest w stanie usunąć nawet graffiti z elewacji. Mycie elewacji to usługa, którą warto powierzyć specjalistycznej firmie, która posiada odpowiednie doświadczenie. Jeżeli chodzi o cenę mycia elewacji to zależy ona od powierzchni budynku oraz od materiałów, z którego została wykonana elewacja, jednak jest zdecydowanie niższa niż malowanie. W przypadku elewacji wykonanej ze standardowych materiałów cena wynosi od 10 do 22 zł/m2.