Malunki na ścianach zwane potocznie graffiti są swojego rodzaju aktem wandalizmu. O ile w niektórych przypadkach faktycznie potrafią wzbudzić podziw, o tyle w większości – niestety bardzo szpecą, szczególnie na zabytkowych kamieniach czy pomnikach. Czy każde graffiti można usunąć bez szkody dla elewacji?
Grafficiarze w artystycznych zapędach nie zważają uwagi na rodzaj elewacji czy na historię budynku, którymi pokrywają swoje rysunki. Usunięcie graffiti możliwe jest na szczęście w każdym wypadku, ale wymaga dobrania odpowiednich środków, dzięki którym nie dojdzie do uszkodzenia delikatnego tynku. Jak zatem przywrócić skutecznie blask elewacji?

Malowanie – najskuteczniejszy sposób na graffiti

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na usunięcie graffiti jest po prostu malowanie elewacji od nowa. Zdarza się jednak, że pomimo wykorzystania dobrej jakości farby – graffiti wciąż jest widoczne. W takim wypadku zabieg należy powtórzyć.
Po zamalowaniu rysunków i wyschnięciu farby, ścianę warto zabezpieczyć specjalnym środkiem, który utrudnia wchłanianie farby, a jednocześnie ułatwia czyszczenie. Zabieg malowania w celu usunięcia graffiti nierzadko jest metodą ostateczną w przypadku malunków, które utrzymują się na elewacji dłuższy czas.

Środki chemiczne do usuwania graffiti

Na rynku dostępnych jest wiele środków, które pomagają w usunięciu ściennych malunków. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju powierzchni – niektóre rozpuszczalniki mogą bowiem nie tylko rozpuścić farbę, jaką zostało wykonane graffiti, ale również uszkodzić tynk, a zatem w niedługim czasie wymagane będą większe prace konserwatorskie.
Rozpuszczalnik dobieramy nie tylko do materiału, na jakim został wykonany rysunek, ale również do farby, jaką został wykonany – inne bowiem środki poradzą sobie z wodoodpornym markerem, a inne z farbą w sprayu.

Naturalne sposoby usuwania graffiti

W większości przypadków do usuwania graffiti można zastosować naturalne metody – przede wszystkim myjką ciśnieniową, szczególnie jeśli jest to stosunkowo świeży rysunek. W zależności od powierzchni, graffiti można również zeskrobać lub zeszlifować.
Ostatnia metoda stosowana jest przede wszystkim w przypadku zniszczenia powierzchni drewnianych. Po oczyszczeniu warto poddać drewniane elementy woskowaniu, co znacznie utrudni osadzanie się nowych, szkodliwych substancji, które mogą wpłynąć na estetykę.
Nie ma graffiti, którego nie da się usunąć – najważniejsza kwestia to dobrać metodę właściwą tak i do powierzchni, jak i do farby, którą wykonany został malunek.