Czyszczenie elewacji to usługa, która powinna być wykonana z niezwykłą starannością, gdyż używając niewłaściwych technik czy środków chemicznych można łatwo uszkodzić materiał, którym jest pokryta. Metoda, która przeprowadzane jest mycie dobierana jest zawsze indywidualnie. Najczęściej stosuje się jednak technikę klasyczną czyli mechaniczne czyszczenie za pomocą specjalnej myjki ciśnieniowej oraz środków chemicznych. Specjalistyczne środki pomagają usunąć zabrudzenia oraz tworzą specjalną powłokę, która pomaga w zachowaniu efektu na dłużej. Nie zastępuje to jednak impregnacji, którą także polecamy wykonać. Dzięki temu nie tylko efekt wizualny będzie lepszy, ale materiał, z którego został wykonany budynek zyska dodatkową ochronę.
Alpinistyczne mycie elewacji przeprowadza się przy użyciu specjalnych lin, które w zależności od możliwości danego budynku umocowane są do uchwytów na dachu lub za pomocą zwyżki. Mycie elewacji tą metodą może zostać przeprowadzone zarówno w domach prywatnych jak i biurowcach, wieżowcach lub w galeriach handlowych. Cena takiego mycia zależy od powierzchni danego budynku oraz materiału, z którego została wykonana elewacja.
Elewacje tynkowe to najczęstszy rodzaj elewacji. Koszt czyszczenia tego rodzaju elewacji uzależniony jest od całkowitej powierzchni oraz od stopnia jej zabrudzenia. W przypadku niewielkich zabrudzeń wystarczy przeważnie jednoetapowe mycie, jednak w przypadku kiedy elewacja pokryta jest glonami lub grzybami niezbędne będzie przeprowadzenie dwuetapowego procesu. Koszt czyszczenia tego rodzaju elewacji to około 10-22 zł/m2.
Szklane elewacje to modny rodzaj wykończenia fasady budynku. Efektowny wygląd wiąże się tutaj niestety z koniecznością zachowania czystości. Szklane elementy wyglądają najlepiej, kiedy są perfekcyjnie czyste. Niestety, często po upływie czasu pokrywają je kurz czy pył oraz ptasie odchody. Także w przypadku szklanej elewacji cena zależy od metrażu budynku. Do tego typu elewacji często wykorzystuje się wodę zdemineralizowaną, która nie pozostawia smug.
Mycie elewacji z kamienia naturalnego – cena
Kamienie naturalne wymagają specjalnego traktowania, szczególnie te bardziej wrażliwe jak np. piaskowiec. Pomimo tego, że większość z nich jest zaimpregnowana, to wysokie ciśnienie może uszkodzić ich delikatną strukturę. Podobnie w przypadku nieodpowiednio dobranych środków chemicznych. Wiele budynków pokryta jest w całości tynkiem, a kamienie stanowią jedynie element ozdobny. W tym przypadku cena ustalana jest indywidualnie, jednak przedział cenowy wynosi od 50 do 100 zł za m2.
Czysta elewacja to nie tylko estetyka, ale także jej żywotność materiałów, z którego została wykonana. Zabrudzenia, które znajdują się na elewacji mogą negatywnie wpływać na strukturę tynków, a nawet na właściwości termoizolacyjne materiałów budowlanych. Elewacja, która jest siedliskiem grzybów czy glonów może mieć także wpływ na zdrowie osób mieszkających w budynku. Warto więc dbać o dobrą kondycję elewacji i regularnie przeprowadzać jej czyszczenie, nie tylko wtedy, kiedy zostanie doprowadzona do ciężkiego stanu. Po przeprowadzeniu mycia elewacji należy ją zaimpregnować – to daje gwarancję efektu na dłużej.