Przygotowanie elewacji do malowania wpływa na skuteczność dalszych prac oraz uzyskiwane za ich pomocą efekty. Najważniejsze jest pod tym względem dokładne oczyszczenie elewacji, która zostaje pozbawiona pokrywającej ją warstwy brudu, a tym samym umożliwia dokładniejsze i bardziej precyzyjne pokrycie farbą. Ponadto wymycie elewacji zwiększa spodziewaną trwałość farby, która nie kruszy się, nie łuszczy, ani nie odpada. W tym artykule podpowiadamy dlaczego należy wymyć elewację przed jej pomalowaniem oraz dlaczego nie należy rezygnować z realizacji tego zadania.
Czyszczenie to pierwsza i najważniejsza usługa realizowana w ramach renowacji elewacji. Do jej przeprowadzenia używa się różnych urządzeń, w tym myjek pracujących pod ciśnieniem. Pozwalają wprowadzić wodę i detergenty w głąb struktury materiału, oczyszczając dogłębnie wszystkie obecnie w nim pory. Dotyczy to tak popularnych materiałów jak beton czy cegła, która z łatwością absorbują brud, w tym także smog.
Wymycie elewacji skutkuje usunięciem warstwy brudu i odsłonięciem powierzchni samego materiału. Dzięki temu, farba nakładana w trakcie malowania będzie mogła precyzyjnie pokryć całą powierzchnię, wnikając także w trudno dostępne porowatości. Po zakończonym malowaniu, elewacja będzie ściśle pokryta farbą, bez żadnych przebarwień lub plam o odmiennej kolorystyce.
Dzięki dokładnemu wymyciu elewacji, nakładana na nią farba będzie bardziej wytrzymała oraz żywotna. Elewacja pomalowana bez uprzedniego oczyszczenia zagraża łuszczeniem się farby lub odpadaniem jej dużych fragmentów w przyszłości. Ponadto, elewacja pomalowana „na brudno” nie będzie wyglądała zbyt atrakcyjnie, a na jej powierzchni mogą z czasem pojawić się matowienia lub przebijające ślady brudu.
Mycie elewacji można ponadto połączyć z aplikowaniem specjalnych środków konserwujących, które będą nie tylko zwiększać trwałość wykończenia, ale również przeciwdziałać uszkodzeniu farby w przyszłości. Odpowiednio oczyszczona i zabezpieczona powierzchnia daje najlepszą gwarancję dużej odporności na gromadzenie się brudu.
Przed malowaniem elewacji warto przeprowadzić szereg czynności przygotowawczych. Oprócz mycia elewacji, realizuje się także diagnozę jej stanu, często polegającą na dokładnej inspekcji całej powierzchni oraz diagnostyce wszelkich miejsc osłabionych. Oględziny czystej elewacji będą miarodajne oraz obiektywne, pozwolą zauważyć miejsca, z których odpada tynk lub pojawiają się inne uszkodzenia mechaniczne.
Na koniec pragniemy podkreślić, że mycie farby ma olbrzymi wpływ na skuteczność i trwałość realizowanych prac, dlatego warto powierzyć je fachowcom. Jedynie dostęp do specjalistycznej technologii oraz precyzyjnie dobranych środków czyszczących daje gwarancję zadowalających rezultatów.