Czyszczenie elewacji to podstawowe zadanie pozwalające przywrócić jej najlepszy wygląd, a często także oryginalny stan i estetykę. Czyszczenie elewacji może być realizowane na własną rękę, jednak często wymaga użycia i dostępu do specjalistycznych narzędzi, środków i technik oddziaływania. W tym artykule prezentujemy najczęściej stosowane prace, które pozwalają przywrócić elewacji jest atrakcyjny wygląd, przy okazji stanowiąc skuteczną metodą konserwacji.
Na początku pragniemy podkreślić, że czyszczenie elewacji może być realizowane zgoła odmiennie w przypadku poszczególnych typów architektury i budynków. Wszystko zależy od materiału wykonania, zastosowanych zabezpieczeń, zakresu oddziaływań szkodliwych, które im szkodzą oraz wieku. Dlatego w poszukiwaniu najlepszej metody oczyszczenia elewacji warto zdać się na wsparcie profesjonalistów, gotowych ocenić jej stan i dobrać najlepiej odpowiadające rozwiązania.
Aplikowanie wody i środków czyszczących pod ciśnieniem to skuteczny sposób by usunąć najbardziej oporne zabrudzenia, osady, plamy, kolonie pleśni i mchu. W tym celu stosuje się myjki ciśnieniowe, pozwalające na regulację intensywności mocy strumienia, temperatury wody oraz innych aspektów pracy.
Piaskowanie jest metodą naturalną pozwalającą na usunięcie różnych plam i osadów. Zamiast środków chemicznych stosuje się w tym celu piasek lub inne drobne kruszywa, aplikowane pod dużym ciśnieniem. Drobinki docierają do miejsc trudno dostępnych, rozbijając zbrylone skupiska brudu. Jest to metoda wysoce skuteczna, a zarazem nieinwazyjna, chroniąca czyszczoną powierzchnię.
Czyszczenie elewacji może być realizowane przy użyciu środków myjących, przeznaczonych do aplikowania ręcznego lub też przy użyciu wspomnianej myjki ciśnieniowej. Środki te pozwalają na usunięcie opornych zabrudzeń z całej powierzchni elewacji, gwarantując równomierne rozprowadzenie całego środka, nawet w najmniejszych szczelinach.
Dla pomyślnego sfinalizowania całego zadania, czyszczenie elewacji należy dopasować do typu powierzchni i materiału. W przypadku cegły, najlepsze efekty uzyskamy realizując czyszczenie na sucho, bez użycia wody. Elewacje z tynku akrylowego lub mineralnego warto potraktować myjką ciśnieniową wypełnioną samą wodą. Elewacje drewniane czyścimy w dwóch etapach – obejmujących usuwanie zabrudzeń oraz impregnację. Natomiast powierzchnie z różnych gatunków kamienia i kruszyw należy szczotkować, polerować lub myć pod ciśnieniem.
Na koniec pragniemy podkreślić, że często zupełnie wystarczającym rozwiązaniem okazuje się użycie samej ciepłej wody oraz prostych narzędzi manualnych, lub co najwyżej myjki ciśnieniowej. Jeśli zabrudzenia, które pragniemy usunąć, nie są szczególnie oporne, możemy podjąć się próby ich samodzielnego usunięcia przy użyciu wody z mydłem, płynem do naczyń lub innymi delikatnymi środkami.